top of page
טיולים ומסעות

כיום יש לא מעט נערים שרוצים להתגייס לצה"ל ואינם יכולים מסיבות כאלה ואחרות, מתדפקים על שערי הבקו"ם (מיטב), מקווים ליום שבו יקבלו את צו הגיוס, יעלו על מדים ויצאו לדרך חדשה. אך המשימה אינה פשוטה: בדרך לשם נתקלים הנערים במכשולים, דיונים בבתי משפט, עורכי דין וקציני מבחן, ובסופו של דבר לא כולם מצליחים להגשים את שאיפתם להתגייס. כאן "אחד משלנו" נכנסת לתמונה: התהליך שהצעירים והצעירות עוברים במכינה, הכלים אותם הם רוכשים במהלך השנה והליווי ההדוק אותו הם מקבלים, מאפשרים לחניכים להתגבר על המכשולים ולסלול את דרכם להצלחה.

מטרת המכינה היא מתן כלים לנוער מהפריפריה החברתית, להשתלבות בחברה ובחיים האזרחיים בתנאים שווים לנוער המגיע מרקע נורמטיבי.

התכנית החינוכית במכינה מייצרת פלטפורמה לחיזוק הזהות היהודית, הערכית והציונית של החניכים, שיפור הדימוי העצמי שלהם, העלאת המוטיבציה של החניכים לשירות צבאי משמעותי תוך יצירת תחושת מסוגלות, חיזוק תחושת האחריות של החניכים כאזרחים במדינת ישראל, והגברת מעורבותם ותרומתם לחברה הישראלית.

לעמותה 2 שלוחות:

1. שלוחת "בית הדס" - שלוחת הבנות, השוכנת בכפר הנוער "הדסה נעורים" בבית ינאי ונקראת ע"ש לוחמת מג"ב רס"ר הדס מלכא ז"ל.

2. שלוחת "בית אסף" - שלוחת הבנים, השוכנת בישוב מצפה אילן ונקראת ע"ש סרן אסף רמון ז"ל.

לעמותה יש כ- 700 בוגרים ובוגרות ב-12 מחזורי הבנים וב-5 מחזורי הבנות מיום הקמתה.

ההצלחות שלנו - 90% מבוגרי כלל המחזורים הצליחו להתקבל לתפקידים משמעותיים בצה"ל ולסיים שירות צבאי מלא בכבוד. כ- 80% מהם שירתו ומשרתים שירות קרבי (חלקם אף ליחידות מובחרות כגון יחידת אגוז, פלס"ר גולני, פלח"ן צנחנים, דובדבן , פלח"ן ,נחל, עורב גולני, עורב צנחנים ועוד). בקרב הבנות אחוז הגיוס גבוה מאוד (למעלה מ- 95%) והבנות מתקבלות לתפקידים משמעותיים.

העמותה דואגת לחניכים ולחניכות מרגע הגיעם למכינה ועד לאחר שחרורם מצה"ל והשתלבותם בחיים לאחר השחרור. לעמותה רכזות בוגרים אשר דואגות ללוות את החניכים והחניכות בזמן השירות הצבאי וגם לאחריו. אנו מאמינים כי עתידה של מדינת ישראל תלוי בחיזוק האוכלוסייה בפריפריה, בצמצום פערים, בחיבור בין כל השכבות והעדות באופן אמיתי ובכך שכל אזרחיה ירגישו תחושת שייכות ויצליחו להשתלב בחברה על אף קשיי היומיום.

מה זה מכינה קדם צבאית?

המכינות הקדם צבאיות הוקמו כדי להגביר את המוטיבציה לשרת את המדינה וליצור בסיס ערכי איתן לנוער לפני הגיוס, על מנת להעמיק את המשמעות של השרות הצבאי ולסייע ליצור דור עתיד טוב יותר.

השירות הצבאי מהווה גשר חברתי ותרבותי המקנה הזדמנויות שונות ומגוונות למינוף יכולות וכישורים של צעירים המצטרפים לשורותיו, הגיע הזמן לחינוך לאלפים ולא רק לאלופים.
מחזור פעילות במכינה פועל במשך 10 חודשים (ספטמבר עד יוני) בתנאי פנימייה.
המכינות נועדו למועמדים לשירות הביטחון, בוגרי תיכון, שבעידוד ותיאום עם צה"ל דוחים את השירות הצבאי בשנה. כיום קיימות בישראל כ-60 מכינות קדם צבאיות הפרושות בכל רחבי הארץ.

העמותה עובדת בשיתוף פעולה עם גורמים רבים: משרד החינוך, האגף החברתי בטחוני של משרד הביטחון, משרד הרווחה וביטוח לאומי, פרויקט "ניצוץ", פרקליטות המדינה, הסנגוריה הציבורית ושירות המבחן, המשרד לקידום קהילתי ועוד.

 

למבנה העמותה לחצו כאן >>

על העמותה

העמותה לקידום החינוך "אחד משלנו" חרטה על דגלה את ערך השוויון. כולם "אחד משלנו" ולכולם מגיעה הזדמנות שווה לתהליך העצמה, העשרה והכנה לצה"ל.

בשנת 2011 מומשה היוזמה של עינב הופמן והוקמה המכינה הקדם צבאית "אחד משלנו" ע"ש סגן פיני כהן ז"ל. עינב, שהכירה היטב את אתגרי הנוער לאחר שנים של עבודה בכפר הנוער בן שמן, חלמה על הקמת מכינה ייחודית עבור בוגרי כפרי נוער ופנימיות. לאחר מאמצים רבים, הקמת צוות מייסד ובהם עינב הופמן, שחר אופז, איתי כהן, איתי פריד, ארז יוגב, יואב שרף וחברים נוספים, קבלת האישורים הנדרשים וגיוס כספים, קם ונהיה הדבר. 

מכינת "אחד משלנו" הייתה לחלוצה בתחומה והראשונה לקבל לשורותיה אוכלוסיות שנותרו ללא מענה במכינות אחרות. המכינה הוקמה מתוך הכרה והבנה כי תקופת השירות הצבאי היא תקופה מכרעת ובעלת השפעה רבה בהצלחה בחיים האזרחיים בארץ. המכינה היוותה השראה עבור מכינות ותוכניות נוספות וסללה דרך עבור מאות של נערים שזכו וזוכים לחוות שנה משמעותית טרם גיוסם. 

נשיא העמותה הראשון היה האלוף במיל' וראש המוסד לשעבר מאיר דגן ז"ל. 


חזון העמותה הינו צמצום הפערים בחברה הישראלית על ידי חיזוק נוער מהפריפריה החברתית ‏ומשכבות מוחלשות והגברת תחושת השייכות של נוער זה למדינת ישראל ולחברה הישראלית. המכינה מיועדת לבוגרי ובוגרות כיתה י"ב מכל המעגלים בחברה. כל מי שרוצה לייצר שינוי בחייו מקומו אתנו. למכינה מגיעים נערים ונערות מכפרי נוער, מפנימיות ממרכזי קידום נוער, בוגרי מרכזי גמילה ומרכזי השמה אחרים. כולם בעלי מוטיבציה גבוהה לשרת את המדינה בצה"ל ולהשתלב בחברה הישראלית. אחוז מסוים מכלל החניכים מגיעים למכינה כאשר אינם ברי גיוס בשל תיקים פליליים והמטרה בשנה זו לסיים עימם את התהליכים הפליליים ולהפוך אותם לברי גיוס.

המסר העיקרי לחניכים: לא מוותרים לך כי לא מוותרים עליך!!!

bottom of page